انتشار بخش های ترجمه نشده کتاب «اقتصاد کلان نوین»
ادوار تجاری در گفت وگو با ادوارد پرسکات
مترجم: دکتر علی سرزعیم

هیچوقت یک مدل درست یا غلط وجود ندارد. مساله این است که آیا مدل برای هدفی که مورد استفاده قرار می گیرد مناسب است یا نه ادوارد پرسکات در سال ۱۹۴۰ در گلنز ال نیویورک به دنیا آمد و مدرک لیسانس خود را در رشته ریاضی از کالج سوارثمور در سال ۱۹۶۲ و فوق لیسانس خود را (در رشته تحقیق در عملیات) از موسسه تکنولوژی کاس به سال ۱۹۶۳ و دکترای خود را از دانشگاه کارنگی ملون به سال ۱۹۶۷ دریافت کرد.

وی طی سال های ۱۹۶۶ تا ۱۹۷۱ به عنوان دانشیار اقتصاد در دانشگاه پنسیلوانیا، طی ۱۹۷۱ تا ۱۹۷۲ به عنوان دانشیار، ۱۹۷۵-۱۹۷۲ به عنوان استادیار و طی ۱۹۷۵ تا ۱۹۸۰ به عنوان استاد تمام در دانشگاه کارنگی ملون و طی ۱۹۸۰ تا ۲۰۰۳ به عنوان استاد رگرنت در دانشگاه مینه سوتا به فعالیت پرداخت. از سال ۲۰۰۳ وی استاد اقتصادی در دانشگاهی دولت آریزونا گردید.

استاد پرسکات به خاطر کارهای تاثیرگذارش در رابطه با دلالت های انتظارات عقلایی در حوزه های مختلف و اخیرا توسعه تئوری تعادل عمومی دینامیک و تصادفی شناخته شده است. وی به طور گسترده به عنوان یک طرفدار پیشروی رویکرد ادوار تجاری حقیقی به موضوع نوسانات اقتصادی مورد تحسین قرار گرفته است. در سال ۲۰۰۴ وی به همراه کیدلند بابت مشارکت علمی شان در «اقتصاد کلان پویا: ناسازگاری زمانی سیاست های اقتصادی و نیروهای پیشران در پس ادوار تجاری» برنده جایزه نوبل شد. از میان بهترین کتاب هایش می توان به «روش های بازگشتی در اقتصاد پویا» چاپ انتشارات هاروارد به سال ۱۹۸۹ با همکاری نانسی استوک و رابرت لوکاس و موانع ثروتمندان (چاپ ام آی تی به سال ۲۰۰۰) به همراه استفان پرنت اشاره کرد. از میان مقالاتی که بیش از بقیه مورد توجه قرار گرفته می توان به این موارد اشاره کرد: «سرمایه گذاری در شرایط عدم اطمینان»، اکونومتریکا (۱۹۷۱) با همکاری رابرت لوکاس، «قاعده به جای تبعیض: ناسازگاری زمانی برنامه های بهینه» مجله اقتصاد سیاسی به سال ۱۹۷۷ که با همکاری فین کیدلند منتشر شد، «زمان ساخت و نوسانات کلان» اکونومتریکا به سال ۱۹۸۲ با همکاری فین کیدلند، «تئوری پیش تر از اندازه گیری ادوار تجاری»، فصلنامه مرور فدرال رزرو مینیاپولیس (۱۹۹۰)، «آزمایش محاسباتی: یک ابزار اقتصادسنجی» مجله چشم انداز اقتصادی (۱۹۹۶) با همکاری فین کیدلند و «خوشبختی و رکود» مجله مرور اقتصادی (۲۰۰۲).

ما با وی در سال ۱۹۹۸ در اتاق هتلش وقتی که برای شرکت در کنفرانس سالانه انجمن اقتصادی آمریکا آمده بود مصاحبه کردیم.

پیش از این بخش تئوریک کتاب «اقتصاد کلان نوین» نوشته برایان اسنودان و هوارد وین به فارسی برگردانده شد، اما بخش مصاحبه های این کتاب ترجمه نشده بود. علی سرزعیم و پویا جبل عاملی مصاحبه های این کتاب را به فارسی برگردانده اند که به زودی در قالب کتابی به علاقه مندان عرضه می شود. آنچه پیش رو دارید مصاحبه ای است که نویسندگان کتاب با «ادوارد پرسکات» در زمینه ادوار تجاری انجام داده اند.

اطلاعات زمینه
شما کجا و کی اولین بار اقتصاد را خواندید؟

من نخستین بار اقتصاد را به عنوان دانشجوی تحصیلات تکمیلی در سال ۱۹۶۳ در کارنگی ملون خواندم که آن زمان موسسه تکنولوژی کارنگی خوانده می شد. به عنوان دانشجوی لیسانس من ابتدائا رشته فیزیک را شروع کرد آن زمان این رشته یک رشته درخشان به شمار می رفت من دو درس آزمایشگاهی خسته کننده داشتم که از آنها لذت نمی بردم؛ بنابراین به رشته ریاضی منتقل شدم.

چه چیز در رشته اقتصاد بود که شما را جذب کرد؟
با توجه به اینکه از رشته فیزیک به رشته ریاضی منتقل شده بودم من در ابتدا به فکر انجام کارهای مربوط به ریاضیات کاربردی بودم من مدرک تحقیق در عملیات گرفته بودم. سپس به برنامه بین رشته ای رفتم و به نظرم رسید که باهوش ترین و جذاب ترین افراد به اقتصاد مشغولند. وقتی من به کارنگی آمدم باب لوکاس دانشیار جدیدی بود. استاد راهنمایی منمایک لوول بود که فردی شگفت انگیز بود.

غیر از باب لوکاس و مایک لوول آیا معلم دیگری بود که تاثیر مشخص یا الهام بخشی روی شما گذاشته باشد؟
قطعا، موری دی گروت یک آماردان بیزی.

با توجه به تحقیقات خود شما کدام اقتصاددان بیشترین تاثیر را روی شما داشته است؟
می گویم باب لوکاس. همچنین فین کیدلند که شاگرد من بود شاید دو تا از مهم ترین مقالاتی که من نوشتم با همکاری او بود (کیدلند و پرسکات، ۱۹۷۷، ۱۹۸۲).

طی بیش از بیست سال گذشته شما همکاری ثمربخشی با فین کیدلند داشته اید. شما نخستین بار وی را کجا دیدید؟

نخستین موقعیت من پس از ترک کارنگی ملون دانشگاه پنسیلوانیا بود. وقتی به کارنگی ملون برگشتم فین در آنجا دانشجوی سال های آخر تحصیلات تکمیلی و آماده کار برای تحقیق بود. ما یک دوره اقتصاد بسیار کوچک با تقریبا هفت عضو هیات علمی و هفت دانشجو داشتیم. دوره خوبی بود که در آن دانشجویان در یک همکاری نزدیک با اعضای هیات علمی بودند. من و باب لوکاس چند شاگرد مشترک داشتیم برخلاف باب من دانشجویان را نمی ترساندم (خنده).

توسعه اقتصاد کلان
شما پیش از این اشاره کردید که باب لوکاس تاثیر زیادی روی نحوه اندیشیدن شما داشت. به نظر شما کدام اقتصاددان دیگری از زمان کینز تا کنون در اقتصادکلان بیشترین تاثیر را داشته است.

خب اگر رشد را بخشی از اقتصاد کلان تعریف کنیم، باب سولو باید آن فرد باشد. پیتر دیاموند، تام سارجنت و نایل والاس نیز بسیار موثر بودند.

میلتون فریدمن چطور؟
خوب، من می دانم که باب لوکاس، فریدمن را فردی جدا تاثیرگذار در برنامه تحقیقی حوزه پول می دانست. کارهای فریدمن قطعا افرادی را که به بعد پولی امور علاقه مند بودند تحت تاثیر قرار داد، به عنوان مثال نایل والاس یکی از شاگردان فریدمن بود، اما من بیشتر به سمت برنامه نایل والاس که بنیان تئوریک پول را پایه ریزی کرد گرایش دارم. کار فریدمن در حوزه پولی با همکاری آنا شوارتز (۱۹۶۳) عمدتا تجربی بود. حال وقتی فریدمن در مورد نرخ طبیعی صحبت می کند که واحد شمارش آن اهمیت ندارد این یک تئوری جدی است، اما فریدمن هیچگاه گفتمان تعادل پویا یا تعمیم تئوری اقتصاد به فضای تصادفی پویا را نپذیرفت.

وقتی که مکتب کینزی به نظر تنها بازی مورد قبول در اقتصاد کلان به شمار می رفت شما دانشجوی دوره تحصیلات تکمیلی بودید. آیا شما هیچوقت به مدل کینزی ترغیب شدید؟ آیا در آن ایام شما کینزی نبودید؟
خب، من در رساله ام مدل کینزی نوسانات ادوار تجاری را به کار گرفتم. با توجه به اینکه پارامترها ناشناخته بود، من فکر کردم شاید بشود تئوری تصمیم گیری تصادفی بهینه را به کار گرفت تا بهتر بتوان اقتصاد را ثبات سازی کرد. سپس من به دانشگاه پنسیلوانیا رفتم. لری کلاین، یک فرد واقعا فرهیخته در آنجا بود. او مرا به عنوان یک دانشیار مورد حمایت قرار داد که خیلی بابت آن منت دار هستم. من همچنین با گروه پیش بینی اقتصادی وارتون همکاری داشتم. با این حال، وقتی با باب لوکاس مقاله «سرمایه گذاری در شرایط عدم اطمینان» (اکونومتریکا، ۱۹۷۱) را نوشتم و مقاله وی در مجله تئوری اقتصادی به سال ۱۸۷۲ در مورد «انتظارات و خنثی بودن پول» را خواندم، تصمیم گرفتم که کینزی نباشم (خنده بزرگ). عملابعد از آن تدریس اقتصاد کلان را به مدت ده سال متوقف کردم تا اینکه در بهار ۱۹۸۱ به مینه سوتا رفتم؛ یعنی زمانی فکر می کردم موضوع را به اندازه کافی می فهمم که آن را تدریس کنم.

ادوار تجاری
مطالعه ادوار تجاری نیز خود فی نفسه ادواری را تجربه کرده است. تحقیقات مربوط به ادوار تجاری از دهه ۲۰ تا دهه ۴۰ رشد و گسترش یافت و در دهه ۵۰ و ۶۰ دچار افول شد پیش از آنکه در طول دهه ۷۰ مجددا شاهد احیای علائق به آن شویم. چه چیز موجب شد تا در دهه هفتاد مجددا علایق به این سمت و سو احیا شود؟
دو چیز موجب شد تا علایق به ادوارتجاری احیا شود: نخست آنکه لوکاس به خوبی مساله را تعریف کرد. چرا اقتصادهای بازار شاهد نوسانات همزمان در تولید و اشتغال حول روند خود هستند؟ ثانیا تئوری اقتصاد به مطالعه محیط های اقتصادی تصادفی پویا تعمیم یافته بود. این ابزارها برای استخراج دلالت های تئوری برای نوسانات ادوار تجاری ضروری بود. در عمل همواره علاقه به ادوار تجاری وجود داشته، اما اقتصاددانان بدون داشتن ابزارهای لازم، کاری نمی توانستند انجام دهند. گمان می کنم این امر مرا در گروهی قرار می دهد که معتقدند علم اقتصاد یک علمی است که با ابزارها به پیش می رود و در غیاب ابزارهای لازم ما زمین گیر می شویم.

پس از مقاله شما با همکاری فین کیدلند در اوایل دهه ۸۰ شاهد یک بازبینی مجدد وسیع در مورد اصول مسلم ادوار تجاری بودیم. به نظر شما مهم ترین اصول مسلم ادوار تجاری که هر تئوری خوبی باید بتواند توضیح دهد، چیست؟

نوسانات از نوع ادوار تجاری چیزهایی هستند که تئوری اقتصادی پویا پیش بینی می کند. در دهه هفتاد همه تصور می کردند که یک ضربه یا تکانه باید از نوع پولی باشد و به دنبال مکانیزم اشاعه بودند. در مقاله اکونومتریکای ما به سال ۱۹۸۲ «زمان لازم برای ایجاد و نوسانات کلان» فین و من چیزهای زیادی را در مدلمان از اقتصاد وارد کردیم تا اشاعه را به دست آوریم. ما دریافتیم که یک پیش بینی تئوری اقتصادی این است که شوک تکنولوژی موجب نوسانات ادوار تجاری از نوعی می شود که شاهد آن بودیم. دامنه نوسان و پایایی انحراف از روند با مشاهدات سازگار بود. این واقعیت که سرمایه گذاری سه مرتبه پرنوسان تراز تولید است و نوسانات مصرف نصف آن است نیز با مشاهدات سازگار بود. همچنین این واقعیت که اکثر تغییرات تولید در ادوار تجاری موجب تغییر در میزان به کارگیری نیروی کار است با مشاهدات سازگار بود. تئوری مورد استفاده یعنی تئوری رشد نئوکلاسیک پرورانده نشده بود تا ادوارتجاری در نظر گیرد. این تئوری برای لحاظ کردن رشد توسعه یافته بود.

آیا شما شگفت زده شدید از اینکه توانسته اید مدلی از اقتصاد بسازید که نوساناتی به وجود می آورد و تجربه واقعی در آمریکا را به خوبی بازسازی می کرد؟
بله، در آن مرحله ما به جای استفاده از تئوری برای پاسخگویی به سوالات، هنوز دنبال مدلی بودیم تا با داده ها بخواند. ما واقعا اندازه شوک تکنولوژی را کم نمایی نکردیم و دریافتیم که کشش بین زمانی عرضه نیروی کار باید زیاد باشد. در یک زمینه متفاوت من مقاله ای با یکی دیگر از دانشجویانم، راج مهرا (راج و پرسکات، ۱۹۸۵) نوشتم که در آن تلاش کردم تا تئوری مقدماتی را برای لحاظ کردن تفاوت متوسط بازده سهام و اوراق بهادار به کار گیرم. ما فکر می کردیم که تئوری موجود پیشاپیش کار خواهد کرد فاینانس کارها به ما گفته بودند که کار می کند (خنده). ما در عمل دریافتیم که تئوری موجود تنها بخش کوچکی از این تفاوت فاحش را توضیح می دهد.

واکنش شما به این نقد که فقدان شواهد در دسترس و موید برای وجود اثر قوی جایگزینی نیروی کار بین زمانی وجود دارد چیست؟
توسعه تئوریک گری هانسن (۱۹۸۵) و ریچارد راجرسون (۱۹۸۸) در مورد تقسیم ناپذیری نیروی کار مبنای آن است. حاشیه ای که آنها استفاده کردند تعداد افرادی است که کار می کنند نه تعداد ساعتی که افراد شاغل کار می کنند. در نتیجه خانواری نمونه بسیار تمایل خواهد داشت تا جایگزینی بین زمانی انجام دهد، حتی اگر افراد به این امر تمایل نداشته باشند. اقتصاددانان نیروی کار که از داده های خرد استفاده می کنند دریافتند که همسویی ساعات کار و جبران صورت گرفته به ازای هر ساعت برای کارگران تمام وقت بسیار ضعیف است. بر اساس این مشاهدات آنها به این نتیجه رسیدند که کشش عرضه نیروی کار بسیار کوچک است. این مطالعات اولیه دو ویژگی مهم از واقعیت را نادیده می گرفت: اولی آن بود که بیشتر این تغییرات عرضه نیروی کار ناشی از تعداد افرادی است که کار می کنند نه طول هفته هایی که کار می کنند. دومین مشخصه مهم واقعیت که در مطالعات اولیه نادیده گرفته می شد این بود که دستمزد با تجربه افزایش می یابد. این موید آن است که بخشی از دستمزد این افراد بابت تجارب ارزشمند آنان است. وقتی این ویژگی واقعیت را در نظر بگیریم، تخمین عرضه نیروی کار بالاست. شواهد به نفع کشش عرضه بین زمانی نیروی کار زیاد شده است. اقتصاددانان نیروی کار در سطح خرد و کلان یکپارچه شده اند.

بسیاری از اقتصاددانان برجسته نظیر میلتون فریدمن (به اسنودون و وین، ۱۹۹۷ب نگاه کنید)، گرگ منکیو (۱۹۸۹) و لورنس سامرز (۱۹۸۶) نسبت به مدل های ادوار تجاری حقیقی به عنوان تبیین نوسانات کلان شدیدا منتقد بوده اند. واکنش شما به اکثر انتقادات جدی که در ادبیات به مدل های ادوار تجاری حقیقی شده چیست؟
من فکر نمی کنم که شما این مدل ها را نقد کنید شاید تئوری را نقد کنید. یک نمونه عالی آنجا است که مدل رشد سولو به شدت در فاینانس بخش عمومی مورد استفاده قرار گرفت برخی پیش بینی هایش تایید شد، لذا اینک ما اعتماد بیشتری به این ساختار و آنچه فاینانس کارهای عمومی در مورد تبعات سیاست های مالیاتی مختلف می گویند، داریم. باب لوکاس (۱۹۸۷) می گوید شوک های تکنولوژی به نظر خیلی بزرگند و این ویژگی است که وی را خیلی آزرده خاطر می کند. وقتی شما نگاه می کنید که چطور بهره وری کل عوامل در یک بازه زمانی پنج ساله تغییرکرده و شما فرض می کنید که این تغییرات مستقل خواهند بود، تغییرات فصلی باید بزرگ باشد. تفاوت بین بهره وری کل عوامل در آمریکا و هند حداقل ۴۰۰ درصد است. این بسیار بیشتر از آن است که بگویی اگر در یک بازه زمانی دو ساله تکانه ها به نحوی هستند که رشد بهره وری چند درصد بالاتر یا پایین تر از میانگین می شوند. همین کافی است که اقتصاد را به رونق یا رکود بکشاند. عوامل دیگر نیز تاثیرگذارند نرخ مالیات برای عرضه نیروی کار مهم است و من نمی خواهم تکانه های ناشی از تغییر ترجیحات (مصرف کنندگان) را نادیده بگیرم. من نمی توانم پیش بینی کنم که نگرش اجتماعی چطور خواهد بود، فکر نمی کنم کسی بتواند پیش بینی کند که مثلاآیا نرخ مشارکت نیروی کار زنان بالاخواهد رفت یا نه.

در مقاله فدرال رزرو بانک مینیاپولیس به سال ۱۹۸۶ تحت عنوان «تئوری جلوتر از اندازه گیری ادوار تجاری»، شما به این جمع بندی می رسید که توجه ها باید روی «تعیین میانگین نرخ پیشرفت تکنولوژی» متمرکز باشد. از دید شما چه عوامل عمده ای میانگین نرخ پیشرفت تکنولوژی را تعیین می کنند؟
مشخص کردن عوامل تعیین کننده بهره وری کل عوامل سوالی در اقتصاد است. اگر می دانستیم که چرا بهره وری کل عوامل در آمریکا چهار مرتبه بزرگ تر از هند است، من مطمئنم که هند بلافاصله اقدامات لازم را انجام می داد تا به اندازه آمریکا ثروتمند شود (خنده). البته خیزش عمومی در سراسر جهان باید به آنچه پاول کروگمن در مورد آن صحبت می کند یعنی افزایش بازده و رشد انباشت دانش قابل استفاده، مربوط باشد. اما چیزهای بیشتری در مورد بهره وری کل عوامل مطرح است خصوصا وقتی به سطوح نسبی بین کشورها یا تجارت متفاوت طی زمان نگاه می کنیم، به عنوان مثال، فیلیپین و کره در سال ۱۹۶۰ مشابه هم بودند اما امروزه کاملامتفاوتند.

نهادها چقدر اهمیت دارند؟
خیلی، نظام قضایی بسیار اهمیت دارد، خصوصا قانون تجارت و سیستم صیانت از حقوق مالکیت. جوامع از گروه های خاصی از عرضه کنندگان نهاده های خاص حمایت می کنند – آنها از وضع موجود حمایت می کنند. به عنوان مثال، چرا در هند می بینید که کارمندان بانک با تحصیلات عالی اعداد را به شکل دستی وارد می کنند؟ در سال های آخر من خیلی در این موضوعات مطالعه کردم در عین حال به نظر می رسد که بیش از پاسخ سوال وجود دارد (خنده).

وقتی به موضوع تغییر تکنولوژی می رسیم، آیا شما به کارهای شومپیتر علاقه مند هستید؟
به شومپیتر قدیمی بله اما به شومپیتر جدید نه (خنده). شومپیتر جدید می گوید که ما به انحصار احتیاج داریم. آنچه کشورهای فقیر نیاز دارند رقابت بیشتر است نه انحصار بیشتر.

در مقاله تان به سال ۱۹۹۱ در مجله تئوری اقتصادی که با فین کیدلند نوشتید، شما پیش بینی کردید که بیش از دو سوم نوسانات پس از جنگ جهانی دوم آمریکا را می توان به شوک های تکنولوژی نسبت داد. نویسندگان زیادی هستند که تغییراتی در مدل اقتصادی شما اعمال کرده اند که نمونه آن مقاله چو و کولی (۱۹۹۵) است. تخمین نقش شوک های تکنولوژی در نوسانات کلان چقدر در برابر این تغییرات استوار باقی می ماند؟
چالش نسبت به این ارقام از دو سو ظاهر می شود: نخست از سوی تخمین در مورد کشش بین زمانی عرصه نیروی کارآ است. دوم آنکه آیا شوک های تکنولوژی همان قدر بزرگ هستند که ما تخمین می زنیم باشند؟ شما می توانید عوامل دیگری داشته باشید و این عوامل لازم نیست بر هم عمود باشند می شود که برخی در جهاتی حرکت کنند که همدیگر را خنثی کنند یا ممکن است که همسو حرکت کرده و همدیگر را تقویت کنند. آیا تکانه ها اینقدر بزرگ هستند؟ مارتی آیخنباوم (۱۹۹۱) تلاش کرد تا آنها را کوچک تر کند و برای انحراف معیار تکانه بهره وری کل عوامل به عدد ۰۰۵/۰ رسید. عدد من ۰۰۷/۰ است. من به مارتی اشاره کردم که عدد ۰۰۵/۰ مربوط به ایان فلمینگ جواب نمی دهد. عدد ۰۰۷/۰ دوام می آورد.

شما چطور توسعه های اخیر در طرح عدم انعطاف های اسمی، بازار اعتبار ناکامل و دیگر مشخصات کینزی ادوار تجاری حقیقی را ارزیابی می کنید؟
من این روش شناسی که تئوری را کمی سازی کنیم دوست دارم. طرح رقابت انحصاری با قیمت های غیرمنعطف تلاشی بود تا به مکانیزم خوبی برای بعد پولی دست یابیم. من فکر نمی کنم که این امر آنقدر که خیلی ها انتظار داشتند ثمر داده باشد اما موضوع خوبی برای بررسی است.

مدل های نئوکلاسیک با تکانه های غیرمترقبه پولی که در دهه ۷۰ توسط لوکاس، سارجنت، والاس و دیگران توسعه یافت بسیار اثرگذار بودند. شما چه وقت نسبت به این رویکرد خاص اعتمادتان را از دست دادید؟
من و فین در مقاله مان به سال ۱۹۸۲ بسیار دقیق بودیم آنچه ما گفتیم این بود که در دوران پس از جنگ اگر تنها شوک تکنولوژی وجود می داشت، در این صورت اقتصاد به میزان ۷۰ درصد متلاطم می بود. وقتی شما به برخی از داده های فریدمن و شوارتز به سال ۱۹۶۳ نگاه می کنید، خصوصا از ۱۸۹۰ تا اوایل ۱۹۰۰، بحران های مالی وجود داشت که همراه با آن افت تولید رخ می داد. تنها به تازگی است که من نسبت به تبیین پولی ناامید شده ام. یکی از دلایل اصلی آن این است که تعداد زیادی از افراد باهوش برای یافتن مکانیزم اشاعه پولی جست وجو کرده اند اما در این امر چندان کامیاب نشده اند. به دشواری می توان پایداری را در دل تکانه های پولی غیرمترقبه به دست آورد.

اینک شما چگونه به مقاله خود در مجله اقتصاد سیاسی به سال ۱۹۷۷ که با فین کیدلند نوشتید نگاه می کنید؟ در آنجا گفتید که اگر بتوان به تکانه غیرمترقبه پولی دست یافت، اثرات واقعی خواهد داشت.
من و فین می خواستیم به ناسازگاری برنامه های بهینه برای تعیین محیط واقعی تر اشاره کنیم. فشار برای استفاده از این مثال ساده از سوی ویراستار مجله بود. با توجه به اینکه این مقاله بعدها مورد توجه قرار گرفت به نظرم دیدگاه ویراستار صحیح بود (خنده).

به نظر شما چه چیز مدل های مبتنی بر تکانه پولی غیرمترقبه که در دهه ۱۹۷۰ توسعه یافت و مدل های ادوار تجاری حقیقی توسعه یافته در دهه ۱۹۸۰ ارتباط ایجاد می کند؟
روش شناسی باب لوکاس خدای روش شناسی و همچنین تعریف مساله است. من حدس می زنم که وقتی فین و من تحقیقات مان را برای مقاله ۱۹۸۲ شروع کردیم فکر نمی کردیم که مقاله خیلی مهمی شود. بعدها دریافتیم که مقاله مهمی شد قطعا ما چیزهای زیادی از نوشتن آن آموختیم و این امر در نحوه تفکر باب لوکاس پیرامون روش شناسی تاثیر داشت. آن مقاله اقتصاددانان را برای اینکه بگویند چیزها چقدر بزرگ هستند به سمت کمی تر کردن تئوری های اقتصاد کلان سوق داد. عوامل زیادی هستند که از بیشتر آنها صرف نظر کرده ایم، چرا که جهان بسیار پیچیده است. ما می خواهیم بدانیم کدام عوامل کوچکند و کدام مهم هستند.

به یکی از اصول مسلم ادوار تجاری بازگردیم، آیا شواهد موید آن است که سطح قیمت و تورم همسو با ادوار هستند یا در جهت معکوس تحولات حرکت دارند؟
من و فین (۱۹۹۰) دریافتیم که در آمریکا قیمت ها از زمان جنگ جهانی دوم حرکت خلاف حرکت ادوار تجاری داشته اند، اما در خلال دو جنگ همسو بوده اند. اما اگر به تورم برگردیم شما مشتق سطح قیمت ها را می گیرید و مسائل پیچیده تر می شود. فقدان یک الگوی یکنواخت مرا به اندکی تردید نسبت به اهمیت واقعیات پولی کشاند، اما تحقیقات بیشتر می توانست عقیده مرا تغییر دهد.

نظر فعلی شما در مورد رابطه بین رفتار عرضه پولی و ادوار تجاری چیست؟
می شود در مورد حدس هایمان صحبت کنیم؟ (خنده) حدس من این است که سیاست های پولی و مالی واقعا به هم متصل هستند تنها یک دولت با محدودیت بودجه مشخصی وجود دارد. حداقل در تئوری می توانید ترتیبی دهید که یک مرجع اقتدار مالی با محدودیت بودجه و یک مرجع پولی داشته باشید در واقعیت در بسیاری از کشورها بانک مرکزی استقلال زیادی دارد. در حال حاضر من با مدل های ساده ای از اقتصاد بسته بررسی انجام می دهم که متاسفانه به سرعت خیلی خیلی پیچیده شده اند(خنده). در برخی از این مدل ها تغییر سیاست دولت تبعات واقعی به دنبال دارد. در برخی از این مدل ها تغییر سیاست دولت تبعات واقعی به دنبال دارد ضریب فزاینده دولت بسیار متفاوت از آنی است که در مدل های استاندارد ادوار تجاری حقیقی وجود دارد. سیاست پولی و مالی مستقل نیستند یک تعامل پیچیده بین سیاست پولی و مالی از حیث مدیریت بدهی، عرضه پول و هزینه های دولت وجود دارد. بنابراین فکر می کنم که یک طبقه غنی از مدل ها وجود دارد که باید مطالعه شود و هرچه ابزارهای بهتری داشته باشیم چیزهای بیشتری خواهیم آموخت.

یکی از مهم ترین ویژگی های کینزی بودن همواره این بود که هواداران این مکتب اولویت بالایی برای بیکاری قائل می شوند. چنین به نظر می رسد که تئوری ادوار تجاری تعادلی با بیکاری به عنوان موضوع در اولویت پایین برخورد می کند. شما در مورد بیکاری چگونه می اندیشید؟
وقتی در مورد بیکاری فکر می کنم بسیار ساده است؛ زیرا می توانید بیرون بروید و آن را اندازه بگیرید می بینید که آدم ها چند ساعت کار می کنند و چند نفر کار می کنند. مشکل بیکاری این است که این مفهوم به درستی تعریف نشده است. وقتی من به تجربه اقتصادهای اروپایی نظیر فرانسه و اسپانیا نگاه می کنم، بیکاری را ترتیباتی می بینم که این جوامع به وجود آورده است. بیکاری خصوصا در بین جوانان یک معضل اجتماعی است. لارس لجونگویست و تام سارجنت (۱۹۹۸) کارهای بسیار جذابی در مورد این مساله انجام داده اند و این آن چیزی است که می خواهم بیشتر مطالعه کنم.

با توجه به اینکه کارهای شما رویکرد منسجمی در رابطه با تئوری رشد و نوسانات فراهم آورده، آیا نباید کلمه ادوار تجاری را برای اشاره به نوسانات کلان اقتصاد کنار بگذاریم؟
ادوار تجاری تا حدود زیادی نوسانات ناشی از تغییر در میزان ساعات کار افراد است. آیا این زبان مناسبی است یا نه؟ تصمیم گیری در این رابطه را به شما می سپارم (خنده). من نسبت به آنچه سوال شما دلالت داشت همدلی دارم؛ اما در حال حاضر تعبیر بهتری سراغ ندارم.

روش شناسی
شما به عنوان یک تئوری پرداز ادوار تجاری حقیقی پیشرو شناخته می شوید. آیا از این تعبیر خشنود هستید؟
من تمایل دارم تا تئوری ادوار حقیقی تجاری را بیشتر یک روش شناسی بدانم مدل سازی تعادلی پویای کاربردی یک گام رو به پیش بود. تحلیل های کاربردی که امروزه افراد انجام می دهند بسیار بهتر از آن چیزی است که سابقا انجام می دادند. بنابراین تا آنجا که به من مربوط می شود، و من به شروع این نوع تحلیل کمک کرده ام، از این تعبیر خشنودم.

آیا شما به کارهای خود به عنوان کاری نگاه می کنید که به یک انقلاب در اقتصاد کلان منتهی شده؟
نه. من صرفا منطق این دیسیپلین علمی را دنبال کردم. هیچ تغییر واقعی خارق العاده ای رخ نداده است، بلکه تعمیم هایی به اقتصاد پویا افزوده شده است زمان می برد تا مسائل را در یابیم و ابزارهای جدید را توسعه دهیم. انسان ها همواره به دنبال انقلاب هستند شاید روزی نوعی از انقلاب فرارسد اما من آدمی نیستم که بنشینم و منتظرش بمانم (خنده).

تمرین کالیبره کردن مدل چه نقشی در توسعه مدل های ادوار حقیقی تجاری ایفا کرده است؟
من به مدل به چشم چیزی که برای اندازه گیری امور استفاده می شود، نگاه می کنم. با توجه به سوال مطرح شده، ما عموما می خواهیم مدل اقتصادمان در جهات مشخصی با واقعیت سازگار باشد. با استفاده از یک دماسنج می خواهید که وقتی در درون یک یخ می گذارید یا یک کاسه آب داغ درست اندازه بگیرد. در گذشته اقتصاددانان تلاش می کردند تا یک مدل پیدا کنند و این امر آنها را عقب نگه می داشت. امروزه افراد در مورد داده ها به این نگاه می کنند که آنها چگونه جمع آوری می شود. لذا این امر افراد را واداشت تا در مورد آمارهای دولتی از اقتصاد چیزهایی بیاموزند.

مقاله لوکاس (۱۹۸۰) تحت عنوان «روش و مسائل در تئوری ادوار تجاری» در توسعه رویکرد شما به کالیبراسیون چقدر اهمیت داشت؟
سخت است که درست به یاد آورم. من چشم انداز وی را بعدتر به روشنی دیدم. در آن زمان من به جای یک تئوری اقتصادی دائما به یافتن یک مدل برحسب دستورالعمل های ایجاد مدل برای یافتن پاسخ به یک سوال فکر می کردم. هیچ وقت یک مدل درست یا غلط وجود ندارد. مساله این است که آیا مدل برای هدفی که مورد استفاده قرار می گیرد

مناسب است یا نه.

مقاله وین هوور (۱۹۹۵) گفته «روش شناسی کالیبراسیون داده ها فاقد آن دیسیپلین سخت و محکمی است که روش های اقتصادسنجی الزام می کند». چه می شود اگر یک مدل کینزی و مدل ادوار حقیقی تجاری داشته باشیم که هر دو خوب کار کنند؟ شما از بین آنها چگونه دست به انتخاب می زنید؟
خب، بیایید فرض کنیم که شما در چارچوب یک مدل تئوریک کینزی کار می کنید و این چارچوب شما را برای ساختن مدل ها راهنمایی می کند و شما این مدل ها را استفاده می کنید و همگی خوب کار می کنند این بنا به تعریف یک موفقیت است. این چشم انداز وجود داشت که بنیان نئوکلاسیک نهایتا در خدمت مدل کینزی خواهد بود؛ اما در برنامه کینزی هیچ دیسیپلینی برای ایجاد ساختار وجود ندارد. انتخاب معادلات به یک مساله تجربی منتهی می شود تئوری برای محدود کردن این معادلات استفاده می شد و برخی ضرایب صفر قرار داده می شد. شما به بحث های کینزین ها در مورد معادلات اشاره کردید. در رویکرد تعادل عمومی کاربردی ما در مورد معادلات صحبت نمی کنیم ما همواره در مورد توابع تولید، تابع مطلوبیت یا توانایی افراد و تمایل آنها به جایگزین کردن صحبت می کنیم. ما برخلاف کینزی ها و پولگرایان مثل فیزیکدان ها نیستیم که قوانین حرکت اقتصاد را کشف کنیم. تلاش شد تا رویکرد کینزی استفاده شود و این رویکرد توسط کسانی چون باب لوکاس و تام سارجنت (۱۹۷۸) در برابر داده ها سنجیده شد، در دهه ۷۰ مدل های اقتصادکلان سنجی کینزی در ابعاد بزرگ ناموفق از آب درآمد.

تا چه حد می توان گفت این دیدگاه که بررسی های محاسباتی یک ابزار اقتصادسنجی است نوعی مساله زبان شناسی است؟
این کاملازبان شناسی است. رنجر فریش می خواست تا اقتصاد نئوکلاسیک را کمی کند او از اقتصاد تئوریک کمی و اقتصاد تجربی کمی و یکی کردن آنها سخن گفت. تعریف جدید و دقیق اقتصادسنجی تنها روی بعد تجربی تمرکز دارد.

رشد و توسعه
از اواسط دهه هشتاد میلادی، بسیاری از اقتصاددانان برجسته توجه شان به موضوع رشد اقتصادی معطوف شده است. آیا ما به این تبیین نزدیک شده ایم که چرا یک همگرایی بین کشورهای فقیر و غنی وجود ندارد؟

ادبیات جدید رشد و توسعه، که با پاول رومر (۱۹۸۶) و باب لوکاس (۱۹۸۸) شروع شد بسیار هیجان انگیز است. اینک ما می دانیم که سطح زندگی از ابتدای تمدن تا دوران انقلاب صنعتی تقریبا ثابت مانده است. از آن زمان به بعد چیزی عوض شد. وقتی که من کشورهایی در شرق (چین، هند، ژاپن و غیره) را با کشورهای غربی مقایسه می کنیم، هر دو از حیث درآمد سرانه در سال ۱۸۰۰ مشابه هم بودند اما در سال ۱۹۵۰ غرب ده مرتبه ثروتمندتر بود. هم اکنون تنها چهار مرتبه ثروتمندتر است. لذا من علائمی از همگرایی می بینم. واگرایی رخ داد وقتی رشد اقتصادی مدرن شروع شد. به عنوان مثال، در چین در قرن دوم میلادی دهقانان همانقدر رفاه داشتند که در سال ۱۹۵۰. امروزه وضع شان به مراتب بهتر است.

فرآیند رشد اقتصادی مدرن خیلی پیش تر در ژاپن شروع شده بود اما حتی آنها تا دوران پس از جنگ جهانی عملکرد خیلی عالی نداشتند. موقعیت نسبی ژاپن نسبت به انگلیس یا آمریکا در سال ۱۸۷۰ مشابه موقعیت شان در سال ۱۹۳۷ بود. حتی رشد درآمد سرانه در آفریقا اینک با همان نرخی صورت می گیرد که در کشورهای ثروتمند رخ می دهد آنها باید سریع تر رشد کنند و انتظار دارم که به زودی کاهش فاصله را شروع می کنند. علاوه بر آن، وقتی شما به کشورهایی چون هند، پاکستان، اندونزی و فیلیپین نگاه می کنید، آنها سریع تر از کشورهای صنعتی ثروتمند رشد می کنند. لذا معتقدم که در ۵۰ سال آینده همگرایی های زیادی رخ خواهد داد همان گونه که در ۵۰ سال گذشته رخ داده است. همه اش به این بستگی دارد که چطور به داده ها نگاه کنیم.

ادبیات رشد درونزای بحث ها در مورد نقش دولت در بهبود رشد اقتصادی را مجددا زنده کرد. شما چه نقشی برای دولت می بینید؟
علاقه من مساله کشورهای فقیر نظیر هند است. در این کشورها مهم این است که اجازه بدهیم امور جریان یابد نه اینکه وضع موجود را حفظ کنیم. به عنوان مثال، در هند اقدامات نفرت انگیز مجوز دهی وجود دارد. وقتی امور شروع به جریان می کند، آنها می توانند سریع رخ دهند و می شود که توسعه سریع داشته باشند.

شما احیای علاقه به اقتصاد توسعه را چطور ارزیابی می کنید؟
تا جایی که ابزارهای قدیم اجازه می داد افراد پارادایم را جلو بردند. اینک یک پارادایم جدید ایجاد شده و دارد آن را کمی به جلو می برد. توسعه های تئوریک موجود و همچنین داده های جدید کلید احیای علائق هستند. افرادی نظیر کراویس و اخیرا سامرز و هستون (۱۹۹۱) با عرضه داده های جدید خدمات مهمی به این عرصه کرده اند.

عمومی
اگر از شما خواسته شود که اقتصادکلان را به دانشجویان مبتدی لیسانس آموزش دهید، این کار را چگونه انجام می دهید؟

اساسا من روی مدل رشد سولو و اینکه نهاده ها تولید حاشیه ای را می دهند و دو متغیر کلیدی تصمیم گیری یعنی مصرف پس انداز و کار استراحت متمرکز می شدم. در بحث موضوعات پولی من مدل های بین زمانی ساده و ابتدایی را که در آن افراد دارایی نگه می دارند، دنبال می کردم. نایل والاس و دانشجویانش مواد آموزشی خوبی فراهم کرده اند که می تواند مورد استفاده واقع شود. سختی آموزش اقتصاد کلان به دانشجویان لیسانس این است که کتاب های درسی خیلی خوب نیستند نیازی به پاول ساموئلسون است. ساموئلسون یک هنرمند بود، او به خوبی دانشجویان لیسانس را به سطح دانش روز می رساند. الان این شکاف وجود دارد.

اکثر کارهای شما شامل تحقیقاتی است که مرزهای دانش اقتصاد را به جلو کشاند. آیا هیچ گاه به فکر نوشتن کتاب درسی اصول مقدماتی اقتصاد یا اقتصاد کلان مقدماتی نیفتاده اید؟
نوشتن این قبیل کتاب ها هوش خاصی را می طلبد. اگر من چنین هوشی داشتم به این مساله جدی فکر می کردم. من چنین هوشی ندارم (خنده).

آیا هیچ وقت از شما خواسته شده که در واشنگتن مشاور اقتصادی شوید؟
نه (خنده)، من خیلی هیجان زده می شوم شما باید آرام باشید و سبک مناسبی داشته باشید. همچنین باید علاوه بر اینکه اقتصاددان خوبی هستید بازیگر خوبی نیز باشید. بنابراین بازهم هیچ وقت وسوسه نشده ام شاید اگر این توانایی را داشتم از من چنین چیزی خواسته می شد.

آیا شما نسبت به آینده اقتصاد کلان خوش بین هستید؟
بله من فکر می کنم پیشرفت های خوبی شد و در آینده نیز خواهد شد.

هم اکنون روی چه موضوع یا حوزه ای کار می کنید؟
من همواره روی چند موضوع کار می کنم با این امید که یکی جواب دهد (خنده). اخیرا چند مقاله را تمام کردم (پارنته و پرسکات، ۱۹۹۷ و پرسکات ۱۹۹۸). یک مقاله در مورد توسعه اقتصادی است که به تنهایی در مورد موانع ثروتمند شدن است. من از تئوری بازی ها برای ساختن یک مدل اقتصادی صریح استفاده کردم. در این مدل حقوق انحصاری خاص موجب تفاوت در بهره وری کل عوامل می شود. مقاله دیگر در مورد اقتصاد مالی است که راجع به این موضوع است که چرا با ادغام ارزش شرکت ها جهش شدیدی می کند. من همچنین می خواهم به موضوع رابطه و تعامل بین سیاست پولی و مالی که قبلابه آن اشاره کردم، کامل تر نگاه کنم.