نوبل اقتصادی ۲۰۱۹ به سه اقتصاددان رسید

جایزه علوم اقتصادی نوبل دقایقی پیش به ۳ اقتصاددان به نام های آبحجیت بانرجی از هند، استر دوفلو از فرانسه و میشائیل کرمر از آمریکا برای «دستاورد تجربی آنها در کم کردن فقر جهانی» اعطا شد.

آبحجیت بانرجی متولد ۲۱ فوریه ۱۹۶۱ در بمبئی در هند است که اکنون در موسسه فناوری ماساچوست (MIT) در آمریکا فعال است.

استر دوفلو نیز متولد سال ۱۹۷۲ در پاریس است. وی نیز در دانشگاه موسسه فناوری ماساچوست (MIT) در آمریکا فعالیت می‌کند.

میشائیل کرمر، دیگر برنده جایزه نوبل امسال، متولد ۱۹۶۴ است و در در حال حاضر در هاروارد در آمریکا فعالیت دارد.

روند اعطای جایزه نوبل اقتصاد در هر سال به این ترتیب است که ابتدا متقاضیان جایزه نوبل در کمیته نوبل آکادمی علمی رویال سوئد ثبت نام می‌کنند و کمیته نوبل مسئول انتخاب کاندیداها از بین تمامی ثبت نام شوندگان است.

برنده یا برندگان نهایی جایزه نوبل اقتصاد با رای‌گیری اعضای کمیته نوبل انتخاب خواهند شد. تا سال ۲۰۱۶، به جز ۷ درصد برندگان این جایزه، باقی از آمریکای شمالی یا اروپای غربی بوده‌اند و تا امسال تنها یک زن در سال ۲۰۰۹ برندهٔ این جایزه شده است که امسال نیز یک زن در میان برندگان بود.

کمیته نوبل اقتصاد از سوی بانک سوئد اولین بار در سال ۱۹۶۸ نهادینه شد و اولین جایزه نوبل اقتصاد در سال ۱۹۶۹ به «رنجر فریچ» و «جان تینبرگن» به خاطر توسعه و کاربردی کردن مدلهای پویا در تحلیلهای اقتصادی داده شد.

از سال ۱۹۶۹ تاکنون ۵۰ جایزه نوبل علوم اقتصادی به ۷۹ فرد برگزیده اعطا شده است. تاکنون ۲۵ جایزه نوبل تنها به یک فرد اختصاص یافته است. جوان‌ترین فرد دریافت‌کننده نوبل ۵۱ سال و پیرترین ۹۰ سال سن داشته است. متوسط سن دریافت‌کنندگان جایزه نوبل نیز ۶۷ سال بوده است.

جایزه نوبل سال گذشته به ۲ اقتصاددان آمریکایی به نام‌های ویلیام دی نوردهاس و پل ام رومر برای«یکپارچه کردن تغییرات آب و هوایی با تحلیل های اقتصاد کلان در بلند مدت» اختصاص یافت.

سال ۲۰۱۳ یکی از کاندیداهای دریافت این جایزه؛ محمد هاشم پسران اقتصاددان ایرانی مقیم آمریکا بود؛ وی برای تحقیقات در «معیارهای اقتصاد سنجی در سری زمانی» به عنوان یکی از نامزدهای دریافت این جایزه در سال جاری معرفی شده بود.